- AKADEMIA AKADEMIA MKS KLUCZBORK PRZYPIĘTY WOKÓŁ KLUBU

Co w Akademii piszczy – Rozmowa z Piotrem Grzybem.

Rozmawiamy z Piotrem Grzybem –  trenerem koordynatorem Akademii MKS Kluczbork. Pan Piotr opowie nam o tym co się działo u naszej młodzieży w tej rundzie.

Na dzień dobry, zapytam o zakres Pana obowiązków jako trenera koordynatora?

Witam wszystkich. Na początku przypomnę tylko, że od lipca weszliśmy w strukturę Akademii. Za całość odpowiadają dwie osoby, a podział jest prosty. Za sprawy organizacyjne Akademii (w szerokim zakresie) odpowiada Dyrektor Sportowy pan Robert Płaczkowski, moja działka to sprawy szkoleniowe. Zajmuję się wszystkim co jest związane z zawodnikami i trenerami w naszej Akademii począwszy od rekrutacji nowych trenerów, poprzez wprowadzenie nowego systemu szkolenia, kończąc na monitorowaniu pracy trenerów i analizie postępów naszych zawodników. Mój zakres obowiązków jest bardzo szeroki, dlatego wymieniłem meritum mojej pracy.

Nasza Akademia posiada Zielony Certyfikat, czy będziemy się starać o inne?

W przyszłym roku będziemy kontynuować Zielony Certyfikat. Proszę pamiętać, że program Certyfikacji w naszej Akademii obejmuję tylko najmłodszą grupę, czyli Juniora D (Młodzik), przy której ściśle współpracujemy z naszą partnerską Akademią MKS Funball.

Jeśli chodzi o kwestię organizacyjne: gdzie Pan widzi pozytywy, a w jakiej sferze są największe możliwości do rozwoju?

Pracuje w MKS Kluczbork już od paru ładnych lat – patrząc z perspektywy tego czasu największe pozytywy to, że dzięki ciężkiej pracy wraz z Dyrektorem udało się nam stworzyć i wdrożyć nową strukturę organizacyjną Akademii. Dzięki wsparciu Gminy i ciągłej ewaluacji naszej pracy chcielibyśmy, aby nasza Akademia była wyborem dla najzdolniejszej młodzieży z całego powiatu. Uważam, że organizacyjnie jesteśmy jedynym klubem w powiecie, który daję najlepsze możliwości rozwoju dla młodych zawodników.

Teraz spytam o kwestie czysto sportowe. Jak Pan ocenia naszą postawę w tej rundzie i jakie palny na przyszłość?

Jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim od samego początku wiedzieliśmy, że musimy wdrożyć nowe rzeczy i będziemy potrzebowali na to czasu. W związku z tym skupiliśmy się na prawidłowym procesie szkoleniowym a nie wywieraniu presji na trenerach i osiągnięciu wyniku. Stwierdziłem, że przy odpowiedniej pracy całego sztabu Akademii z czasem przyjdą wyniki.

Strzałem w „10” było utworzenie drugiej drużyny trampkarzy, dzięki czemu każdy z naszych zawodników grał regularnie w całej rundzie. Chłopcy zajęli trzecie miejsce w „Terytorialnej Lidze Trampkarza” z największą liczbą strzelonych bramek. Pierwsza drużyna trampkarzy uplasowała się na drugiej pozycji w „1 Lidze Wojewódzkiej Trampkarza”. Taką samą pozycję zanotowała drużyna Juniorów Młodszych w „1 Lidze Wojewódzkiej”. Natomiast zespół Juniorów Starszych zajął miejsce tuż za podium, czyli czwarta lokata w „Opolskiej Lidze Juniorów”.

Patrząc na tak krótki czas naszej organizacji, nowych trenerów i zawodników uważam, że nasze zespoły osiągnęły bardzo dobre wyniki, co jest świetnym prognostykiem na najbliższą przyszłość. W dalszej perspektywie chcielibyśmy, aby wszystkie zespoły naszej Akademii reprezentowały najwyższe klasy rozgrywkowe w naszym województwie.

Funkcjonujemy w małym mieście, w samym Kluczborku jak i okolicach jest dużo szkółek piłkarskich. Czy jest między nimi współpraca, na czym ona polega?

Już od jakiegoś czasu w całym naszym województwie stało się modne zakładanie szkółek piłkarskich, faktycznie trochę ich powstało również w naszym regionie. Poziom w szkółkach jest różny i ten organizacyjny, ale głównie sportowy. Dla nas najważniejsze jest to, że większość z nich chce współpracować z nami, a przykładem jest wzorowa współpraca z naszą partnerską Akademią MKS Funball. Organizacja i szkolenie są w niej na najwyższym poziomie. Należy pamiętać, że mamy ścisłą współpracę nie tylko ze szkółkami, ale również z klubami. Nasi zawodnicy dojeżdżają na treningi m.in. z Praszki, Rudnik, Olesna, Byczyny czy Łęki Opatowskiej. Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli dorosłe osoby się dogadają to jest szansa na stworzenie warunków dla rozwoju młodego człowieka – tak wygląda właśnie współpraca z nami. Żałuje, że nie wszyscy jeszcze w naszym mieście „dorośli” bo taki stan działa tylko na niekorzyść kluczborskiej młodzieży. My patrzymy na siebie i robimy wszystko, aby każdy kto przyjdzie do Akademii MKS Kluczbork czuł się jak we własnym domu.

Żyjemy w czasach, gdzie dookoła dzieci mają bardzo dużo różnego rodzaju atrakcji (konsole, telefony itp.). Jak zachęcić ich do przyjścia na treningi?  Co Akademia MKS Kluczbork oferuje swoim obecnym jak i przyszłym zawodnikom?

Z doświadczenia wiem, że im wyższa kategoria wiekowa tym trudniej przyciągnąć zawodnika na trening. My mamy ten komfort, że prawidłowa praca Akademii Funball pozwala na płynne przejście zawodników do naszej Akademii MKS Kluczbork.  My również stwarzamy możliwości oraz wychodzimy z ofertą do starszych zawodników. Dzięki grze selekcyjnej, którą zorganizowaliśmy w każdej kategorii wiekowej dla wszystkich chętnych, mogliśmy zaobserwować ponad 90 zawodników z naszego regionu. Część z nowych zawodników zasiliła nasze zespoły. W obecnej rundzie zorganizowaliśmy bezpłatny wyjazd ma mecz Ekstraklasy oraz towarzyskie spotkanie młodzieżowej reprezentacji Polski.

Dla budowania świadomości młodego zawodnika i rodzica odbyło się bardzo bogate spotkanie z profesjonalnym dietetykiem sportowym. W okresie letnim odbył się obóz w Bąkowie, a po nowym roku nasze zespoły będą się przygotować do nowej rundy m.in. na obozie zimowym w Zakopanem. Wszyscy nasi bramkarze trenują pod czujnym okiem doświadczonego trenera Grzegorza Świtały. Myślę, że żaden zawodnik nie powinien się nudzić.

Od miesiąca stycznia chcemy zapraszać na regularne treningi elitarnej grupy w kategorii Orlik i Młodzik wszystkich wyróżniających się zawodników z naszego regionu.

Akademia MKS Kluczbork prowadzi wszystkie zajęcia całkowicie bezpłatnie, a zawodnicy są wyposażeni w sprzęt sportowy (treningowy i reprezentacyjny), który otrzymują również bezpłatnie.

Na koniec czy Akademia MKS prowadzi nabory i jak się można zapisać?

Nabory do naszej Akademii trwają cały rok, wystarczy skontaktować się ze mną, Dyrektorem Sportowym lub trenerem prowadzącym.

Strona mkskluczbork.pl  – Akademia – Akademia MKS Kluczbork – informacje.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.